Select Page

Meie lasteaia lähedal asub Kavilda ürgorg, mis on tuntud viinamäetigude ühe elukohana Eestimaal. Oma rühma nime “Teokesed” saime selle järgi, et meie rühm oli kõige lähemal viinamäetigude elukohale ja iseloomustab hästi meie rühmas käivaid lapsi – sõimerühma lastel võtab iga asi aega nagu ka teol, kes liigub küll aeglaselt, aga jõuab alati sihile. 

Teokeste rühmana oleme sügisest peale oma rühma “Tiguteaduse” isealgatatud projektide kaudu vaadelnud, uurinud viinamäetigusid ja nende elu kohta. Oleme näinud ja katsunud aia ääres päris viinamäetigu ja lasknud ta metsa alla tagasi ning uurinud ka savist tigu rühmaruumis. Teokestele on tigu tuttavaks saanud – oleme voolinud, värvinud, kleepinud, maalinud tigu.  Matkal käisime 2.märtsil koos kaheksa lapse ja kahe tädiga. Matkasime umbes kilomeetri. Matkapäeval oli loodus teinud meile  üllatuse – leidsime lasteaia juurest jääst teo!

Oma “Tiguteaduses” oleme saanud teada, et viinamäetigudele meeldib elada pargis, aias, metsas, aga neid ei ela igal pool Eestimaal. Rõõmustasime, et teod elavad just meie lasteaia lähedal. “Tiguteadus” õpetas, et teol on silmad tundlate peal ja tigu roomab kõhu peal. Saime teada, et tigu on ööloom, kes liigub ringi pimedal ajal või vihmase ilmaga. Tigu kannab kogu aeg oma seljas tugevat majakest, mis kaitseb tigu iga ohu eest. Ta poeb majakesse peitu ja mitte keegi ei saa teda sealt kätte. Saime ka teada, et tigu ei kuule hästi, aga tunneb hästi söögilõhna ja tigudele meeldib süüa taimeosakesi, seeni. “Tiguteadus” õpetas, et tigu magab oktoobrikuust aprillikuuni. Selleks kaevab ta mulla sisse augu, poeb sisse, katab augu mullaga või keerab end kuivanud lehtede peale pikali ja kraabib puulehti peale. “Tiguteadus” õpetas, et tigudele on ohuks muutlike ilmadega talved, kui lund on vähe ja õues palju külma, siis teod külmuvad ära. Paks lumevaip kaitseb tigusid, aga ka kuumaga ei tule tigu oma majast välja, sest kuumaga teo keha kuivab. Ohuks tigudele on ka liiklus, kui nad satuvad sõiduteele. Viinamäetigusid ei tohi korjata, nad on tähelepanu vajav liik. 

Väikesed Teokesed hoolivad tigudest ja otsustasime tigusid aidata. Lume sulades käisime viinamäetigude koduümbruses, metsaviiva tee ääres prahti korjamas, et tigudel, kes talveuinakust ärkavad, oleks puhas elukeskkond. Õppisime prahti prügikasti pannes, et prügi koht on prügikastis. Panime ka sellekohase sildi metsaserva kõigile näha. 

Väikestel lastel on väikesed tegemised, aga kui väikesest peale märgata ja hoolida, saab tarkuseks hoidev ja hooliv suhtumine loodusesse ja looduses elavatesse elusolenditesse. Ütleb ka Konguta kooli märksõna: Märka, mõjuta, muuda. Ka väikesed ja suured Teokesed märkavad ja hoolivad viinamäetigudest. Nagu keegi on ilusasti öelnud: Hooli ja hoia sõna ja käega, südame ja tarkuse väega. Hooli ja hoia, sest väiksest saab suur…