Kaardirakendused – looduses liikuja abilised
Koolitus toimub Vapramäe Loodusmajas. Alternatiivina saab koolitust läbi viia ka katusega väliõppeklassides. Koolitust saab kutsuda ka kohapeale.
Koolituse kestvus 2,5 tundi.
Koolituse eesmärk
Mobiilses seadmes kasutatava kaardirakenduse (Google Maps või Apple Maps)võimalustega tutvumine ja praktiline kasutamine. Fookus on asukoha jagamisel ja külastatavate huvipuntide salvestamisel. Lisatarkvaraga on võimalik salvestada läbitud radasid edasiseks jagamiseks.
Koolituse sihtgrupp on retkejuhid ja gruppe saatvad õpetajad. Koolitus sobib ka omal käel looduses liikujale, kes soovib kaasaegse tehnika abil retke turvalisemaks ja mugavamaks muuta.
Koolituse sisu
Mobiilses seadmes (nutitelefonid ja tahvelarvutid) vaikimisi asuva kaardirakenduse kasutamine eelkõige enda asukoha tuvastamiseks ja edasi jagamiseks (Paigutatud Nööpnõela jagamine). Asukoha andmete jagamisega saab asendada tülika teekonna telefoni teel kirjeldamise. Kaardirakendustest saab edastada mugava suuniste lingi, mille abil teine osapool turvaliselt õigesse paika navigeerib. Boonuseks on teekonnale kuluva aja arvestus. Näide: retkejuht saadab õpetajale või bussijuhile retke alguspunkti asukoha lingi.
Mõnes teises olukorras on otstarbekas kasutada ühekordse asukoha lingi asemel reaalajas uuenevat asukoha infot (Asukoha jagamine). Näide: kaheks jagunenud grupp, kes kasutab erinevaid radu, aga lõpp-punkt on ühine. Nõnda saavad grupid üksteise edenemist ja sihtpunkti jõudmist mugavalt seirata.
Huvipunkti salvestamine. Olles korraldatud matkal ja jõudes asukohta, mida on kindel plaan tulevikus taaskülastada, saab selle salvestada koos kommentaariga kaardirakendusse. Salvestatud punkti saab hiljem hallata, muuta ja omakorda edasi jagada.
Rajafaili salvestamine. Kolmandate osapoolte tarkvaraga saab salvestada käidud teekonda rajafailina (gpx, kml või kmz formaat). Rajafaili salvestus on kasulik olukorras, kui tegemist on uue raja trajektoori eelvalikuga. Salvestist on võimalik laadida nii GoogleMapsi kaardile kui ka paigutada GPS-vastuvõtjatesse. Samuti sobib olukorras, kus retkelised on plaanis saata omal käel rada läbima ja abivahendiks on nutiseadmes olev navigaator või GPS-vastuvõtja.
Koolitaja: Vapramäe Loodusmaja retkejuht Lauri Toim. Üle kümne aasta on Lauri viinud loodusmajas läbi Vidinaprogrammi, mis kaasab seikluslikku looduses liikumisse nutiseadmeid ja GPS-vastuvõtjaid. Igapäevaselt tutvustab Lauri kaardirakenduste erinevaid võimalusi Luua Metsanduskoolis metsanduse baasmoodulis.
Koolituse läbija:
- Kasutab mobiiltelefonis olemasolevaid rakendusi, et muuta oma asukoha tuvastamine ja jagamine kiireks, mugavaks ja turvaliseks.
- Saab selgeks põnevate paikade salvestamine, et tulevikus neisse tagasi pöörduda või siis heade sõpradega jagada.
- Katsetab rajajälje salvestust ja leiab salvestatud failile rakendust.
Koolituse maksumus on 420 eurot. Koolituse maksumus ei sisalda toitlustust.
Lisainfo: Vapramäe-Vellavere-Vitipalu SA, sihtasutus@vvvs.ee. Tel 5254172