Select Page

Tammekese rühma matk mägra elupaiga juurde 21. märtsil 2022

Selle aasta matkal otsustasime Tammekese rühmaga uudistada mägra elupaiku. Enne matka rääkisime lastele mägra eluviisidest, söögilauast, poegade sündimisest ning kordasime üle liikluses ja metsas käitumise reeglid. Matkateel olles vaatlesime kuidas Aakre oja oli lumesulamisevee tagajärjel väikese kosekese tekitanud. Koseke ise oli küll tilluke, aga sellest laskuv vesi tekitas ilusa veelaulu. Edasi minnes kohtasime liblikaid, kes meid mõne aja saatsid ja siis jälle oma toimetusi tegema lendasid. Oma retkel möödusime sipelgapesast, mis lausa kihas kevadisest askeldusest. Nende töökate putukate tegemisi jälgides tuleb neile au anda – nii hästi teab iga pereliige, mida ta tegema peab. Uudistasime veel kevadekuulutajaid sinililli ja pajuurbasid.

Kohale jõudes nägime oma kurvastuseks, et mägra elupaikade juures oli toimunud raietööd ja okste põletamine ning urgude avadele olid langenud oksad. Kurb oli sellist olukorda vaadata ja nii jäimegi teadmatusesse, kas loomad seal üldse veel toimetavad. Vaatamata sellele jätsime kaasatoodud külakosti uru avadele. Uudistasime ka raietööde tagajärjel tekkinud kändusid, mille oli näha kleepuvad vaigutilgad. See andis põhjuse rääkida okaspuude vaigu kasutamisest Eesti rahvameditsiinis nii haavade paranemise soodustamisel kui ka kasutamisel hammaste puhastamise eesmärgil. Lapsed leidsid metsast prügihunniku. Kõik lapsed teadsid, et nii ei tohi loodusele teha! Õpetajad korjasid prügi kotti, mille koht on nüüd meie lasteaia prügikastis. Metsas märkasime ka sarapuud, millel olid pikad kollased urvad. Õpetaja raputas puukest, et lastele näidata õietolmu levimist. Lapsed nägid, kuidas õietolmu kollane pilveke tõusis taeva poole. Ühe kännu pealt leitud looma pealuu tekitas lastes elevust.

Tagasiteel märkasime pokusid, mille otsas lapsed rõõmsalt ronida said. Üks lastest arvast, et nendel heintel tuleks juukseid lõigata.

Tegime sellel nädalal ka niinimetatud „kontrollmatka” uurimaks, kas meie toodud toitu on vahepeal söömas käidud. Meie rõõmuks oli veidi toitu näksitud ja ümber urgude oli näha loomade jälgi. Kas see oli mäger, rebane või muu tegelane, seda me ei tea, aga toimetanud seal igatahes keegi oli.

Loodusmatkadel võib elurikkust kohata igal sammul. Neid on nii laste märgatud kevadmärkides, loomade elupaikades ja ka lihtsalt imelist loodust nautides. Õpetajate rõõmuks oskavad lapsed looduses ilu näha. Nii nagu üks väike matkaline mägra elupaiga juures end ringi pöörates hüüdis: „Õpetaja, tule vaata ilusat vaadet!”

Matka pikkus 3 kilomeetrit, matkast võttis osa 13 last ja 3 täiskasvanut (õpetaja Velda, õpetaja Kaia ja õpetaja abi Inge).

Laste muljed matkalt:

Merit 3 a. Mulle meeldisid sinililled

Matis 3 a. Mäkradele viisime süüa, neil on mustvalge nagu Eesti lipul. See ei sobinud, et seal olid pudelid laiali. Need ei sobinud sinna, tõime kaasa ja viisime prügikasti. Leidsime pealuu, vist kitse, mitte hundi oma, hundil on natuke suurem.

Georg 3 a. Täna hunti ei ole, hundid magavad. Panime mäkradele urgu köögivilju. Seal oli nii palju auke. Sipelgaid nägime.

Anett 3 a. Liblikaid nägime, kollast värvi ja mingit pruuni värvi. Sipelgad jalutasid vahepeal meie juurde. Süüa viisime loomadele, rebastele ja mäkradele – õuna, porgandit, kapsast. Vesi meeldis mulle – läks torust sisse ja tuli torust välja. Mulle meeldis vee vulin, vesi vulises nii kõvasti. Lepatriinu meeldis, nendel on mingid sellised jalad. Mulle meeldisid põllud, need olid tegelikult heinad (Anett mõtleb pokusid). Ma ronisin sinna jalgadega otsa.

Rosanna 6 a. Seal olid mägra urud, mõned rumalad olid sinna prahti visanud. Prahti ei tohi maha visata, sest loomad võivad selle ära süüa ja surevad ära. Liblikaid nägime, mõned olid kirjulised ja mõned kollased, kollaseid oli rohkem.

Miia 4 a. Me käisime pokude juures, me ronisime nende peal. Me nägime liblikaid kirjulisi ja kollaseid. Sinililli nägime.

Eleriin 5 a. Sipelgad on ärganud.

Kaisa 4 a. Nägime pajuurbasid. Sipelgaid nägime, nad tegid maja korda.

Hugo 6 a. Pealuu oli vist põdra oma. Vaatasime paremale ja vasakule, et autosid ei tuleks. Sõbrale tuli käsi anda ja helkurvest läks selga. Oksi oli põletatud ja puud olid maha lõigatud.

Greg 4 a. Loodust ei tohi hävitada. Prügi ei tohi maha visata, muidu loomad söövad sisse ja jäävad haigeks ja siis tuleb loomaarsti juurde minna. Loodust tuleb hoida, peame puuraidurid ära saatma.

Arton 5 a. Me puhastasime loomade urge, võtsime oksi eest ära. Sipelgad tegid tööd – tassisid süüa.

Keiro 5 a. Me nägime mägra urgusid ja luukere. Sealt metsast oli ilus vaade. Me istusime pokude peal. Mulle meeldis, et me saime nii pikalt jalutada.

Liisa 3 a. Nägin kollast liblikat.