Select Page

Elurikkus Ilmatsalu järvel ja selle kallastel. (Ilmatsalu LA Rõõmutriinu) 

Me tegime seda jälle! Esimene matk ümber Ilmatsalu järve toimus suvisele ajal, kui lapsed olid vanuses 3-4.a. ja nüüd on esimesed juba viieseks saanud. Möödunud suvel leppisime kokku, et teeme seda uuesti mõnel teisel aastaajal, et looduse ja aastaaegade erinevusi märgata.

31.märtsi hommikul oli meie rühm üle pika aja peaaegu täies koosseisus ja asusime kohe peale hommikusööki teele. Kaasa võtsime rõõmsa tuju ja teadmise, et ees ootab pikk ja vahva matk. Järve äärde jõudes vaatlesime esmalt järvel laiutavat jääd ja üksikut väikest kalda ääres lahti sulanud veeriba. Lapsed kirjeldasid enda ümber olevat loodust ja ilmastikunähtusi. Kordasime üle kaldal kasvavad puud ja nende erinevused. Otsisime kuivanud lehtede, sambla ja lume alt putukaid- rõõmu ja elevust tekitasid paar ämblikku ja puutüvel askeldavad punalutikad. Lapsed moodustasid käbidest, kividest ja  maas olevatest oksatükkidest tähti ja kujundeid. Vaatlesime ja katsusime pajuurbi. Tuttava ujumiskoha kaldal tervitasid meid rohked erkkollased paiseleheõied. Lapsed ütlesid, et paiselehe õis on nagu eriti väike võilill. Kasutasime ära suurepärase võimaluse teha varjuteatrit ja rääkisime üle varju tekkimis. Järgmisena tegime pikema pausi ja jälgisime kolme luike. Lapsed said näha, kuidas isane luik kaitses oma paarilist  ja ajas ründava käitumisega kolmanda luige eemale. Mõni laps soovis selle ehmatava vahejuhtumi üle pikemalt mõelda ja arutleda. Järgnev kaldaäär oli täis mutimullahunnikuid ja poisid kasutasid võimalust, et läbida hunnikutest moodustunud trikirada hüpetega. Seejärel märkasime paari kase otsast kasemahla kogumise pudelid ja lapsed arutlesid nähtu üle ning jagasid asjakohaseid teadmisi. Nende kaskede alt leidsime rohkelt värskusest pakatavaid  rohelisi rohuliblesid. Nüüd algas pikk veepiir koos kopra töö jälgedega, laste taskute ja kapuutside sisse poetati koju kaasa võtmiseks laasitud puutükke. Matka lõppu kaunistasid lumikellukesed ja sinikellukate rohelised lehetutid.

Matka alguspunkti tagasi jõudes tegime võidurõõmust pakatava grupipildi. Kokku sai läbitud 4,4 km, koos rohkete arutluste ning vaatlustega oli ajakulu 2 tundi 7 minutit. Matkata on vahva!

Lastega matkasid õpetajad Merle ja Helin.